Kapsaicin označovaný jako OC je slzotvorná látka, která stimuluje nervová zakončení. Pokud člověk přijde s touto látkou do styku, způsobí mu to dočasné oslepnutí, dušnost, dráždivý kašel a silné pálení pokožky. Kontakt s očima je velmi bolestivý. Na rozdíl od jiných typů obranných sprejů je účinek spreje OC téměř okamžitý. Jedinou ochranu proti pepřovému spreji OC představuje ochranná maska a polní oblečení ochraňující krk, zápěstí a kotníky.

Několik faktů o kapsaicinu

Oleoresin capsicum je botanický název, který označuje paprikovou pryskyřici obsahující substance – alkaloidy nazývané kapsaicin. Jediná kapka kapsaicinu v 100 000 kapkách vody je stále zjistitelná. Samotná látka se získává z placenty feferonek, která je částí pod stonkem. Tato placenta má 16 krát větší obsah kapsaicinu než zbývající část plodu, takže kvalitní OC obrané spreje by měly obsahovat účinnou látku vyrobenou z této části.

Kapsaicin v jednotkách

V roce 1912 farmaceut Wilbur Scoville vytvořil standardy pro měření tepelných jednotek kapsaicinu, který byl používán ve farmacii. Jak to vypadá v číslech? Pálivá paprika obsahuje více než 5 000 Scovillových jednotek*. Čistý kapsaicin obsahuje 16 milionů Scovillových jednotek. Oleoresin capsicum použitý jako účinná látka v našich sprejích má 2 miliony Scovillových jednotek.

*Scovilleova stupnice (též Scovilleho stupnice) měří pálivost paprik a chilli papriček. Počet Scovilleových jednotek pálivosti odpovídá přítomnému množství kapsaicinu.